Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
2002 YMCA Winter Classic Results
10K RUN
1. Leonard Vergunst M 46 0:36:22  37. Candy Mixon F 15 0:55:04  
2. Guy Truett M 45 0:38:51  38. Thomas Enright M 34 0:55:11  
3. Richard Smith M 34 0:39:27  39. Ken Payne M 34 0:55:19  
4. John Passwater M 46 0:39:46  40. Randall Hicks M 36 0:55:43  
5. Jim Matthews M 44 0:39:50  41. Sam McCauley M 70 0:55:52  
6. Cameron Vincent M 13 0:40:01  42. John Becker M 35 0:57:33  
7. Ron Groce M 31 0:40:21  43. James Davis M 41 0:57:45  
8. John Helm M 56 0:40:33  44. Anne Marie Petrovich F 37 0:57:48  
9. Michael Lilly M 33 0:42:38  45. Ronald Williams M 57 0:57:55  
10. Ed Wheeler M 48 0:43:03  46. Michael Harrison M 52 0:58:11  
11. Byron Clarke M 32 0:43:06  47. Ross Capps M 40 0:59:54  
12. John McKee M 40 0:43:15  48. Shaun McKee F 35 1:00:10  
13. Phillip Wedgeworth M 50 0:43:32  49. Jeannie Cohn F 38 1:00:12  
14. Jay Ellis M 29 0:44:18  50. Donald Gardner M 29 1:01:18  
15. Patrick Sutherlin M 29 0:44:53  51. Joel Burwell M 43 1:01:24  
16. Johnny Pearce M 29 0:45:27  52. Marie Brandenburg F 50 1:01:41  
17. Aaron Johnson M 28 0:46:25  53. Sharon Merrill F 39 1:01:46  
18. Ray Martin M 45 0:46:28  54. Alvin Graham M 64 1:03:50  
19. Kirtis Hackman M 31 0:46:36  55. Hugh Jones M 62 1:04:42  
20. Adam Johnson M 14 0:46:43  56. Kenneth Beasley M 48 1:05:14  
21. Daniel Day M 38 0:46:44  57. Wallace Hoffman M 70 1:05:16  
22. Ash Martin F 30 0:47:12  58. Jim Frith M 58 1:06:46  
23. Carl Jackson M 52 0:47:16  59. Tom Sorg M 40 1:06:56  
24. Michael Vied M 29 0:47:22  60. Issiac Knightshead M 45 1:12:32  
25. Keith Johnson M 46 0:47:46  61. Terry Brandenburg M 58 1:14:55  
26. James Pearce M 32 0:47:59  62. Lara Rickard-White F 33 1:15:13  
27. Junior Anderson M 54 0:48:58  63. Ruby Chaney F 60 1:16:04  
28. Steve Martin M 36 0:49:20  64. Lisa Pitre F 41 1:18:08  
29. Richard Sims M 50 0:49:52  65. Walt Dobbs M 76 1:18:58  
30. Bruce White M 33 0:49:53  66. Ann MacLeod F 47 1:19:59  
31. Lisa Wood F 43 0:50:46  67. Karen Davis F 40 1:21:31  
32. Wayne Armitage M 28 0:51:46  68. Jennifer Purcell F 32 1:21:34  
33. Dean Morrow M 34 0:52:39  69. Terry Miles F 65 1:33:11  
34. Bill Barnett M 56 0:53:57  70. Michele Blankenship F 32 1:33:12  
35. Pam Datlof F 45 0:54:00  71. Shanon Spinks M 32 1:33:13  
36. Tim Holliday M 36 0:54:14  72. Cathy Coleman F 29 1:37:02  
1-MILE RUN
1. Chase Lunsford M 10 08:34  4. Peggy Davis F 41 14:37  
2. Rebecca Davis F 9 10:48  5. Kathrine Williams F 67 15:21  
3. Karon Engel F 51 14:00  
Overall male
Leonard Vergunst 0:36:22
Masters male
Guy Truett 0:38:51
Grandmasters male
John Helm 0:40:33
Racewalkers male
Issiac Knightshead 1:12:32
One-mile boys
Chase Lunsford 0:08:34
Overall female
Ash Martin 0:47:12
Masters female
Lisa Wood 0:50:46
Grandmasters female
Marie Brandenburg 1:01:41
Racewalkers female
Ruby Chaney 1:16:04
Lisa Pitre 1:18:08
Cathy Coleman 1:37:02
One-mile girls
Rebecca Davis 0:10:48
Wheelchairs
Charles Boykin 0:31:00
MALE AGE GROUPS
13-18
Cameron Vincent 0:40:01
Adam Johnson 0:46:43
25-29
Jay Ellis 0:44:18
Patrick Sutherlin 0:44:53
Johnny Pearce 0:45:27
30-34
Richard Smith 0:39:27
Ron Groce 0:40:21
Michael Lilly 0:42:38
35-39
Daniel Day 0:46:44
Steve Martin 0:49:20
Tim Holliday 0:54:14
40-44
Jim Matthews 0:39:50
John McKee 0:43:15
James Davis 0:57:45
45-49
John Passwater 0:39:46
Ed Wheeler 0:43:03
Ray Martin 0:46:28
50-54
Phillip Wedgeworth 0:43:32
Carl Jackson 0:47:16
Junior Anderson 0:48:58
55-59
Bill Barnett 0:53:57
Ronald Williams 0:57:55
Jim Frith 1:06:46
60-64
Alvin Graham 1:03:50
Hugh Jones 1:04:42
70-79
Sam McCauley 0:55:52
Wallace Hoffman 1:05:16
Walt Dobbs 1:18:58
FEMALE AGE GROUPS
13-18
Candy Mixon 0:55:04
30-34
Lara Rickard-White 1:15:13
Jennifer Purcell 1:21:34
Michele Blankenship 1:33:12
35-39
Anne Marie Petrovich 0:57:48
Shaun McKee 1:00:10
Jeannie Cohn 1:00:12
40-44
Karen Davis 1:21:31
45-49
Pam Datlof 0:54:00
Ann MacLeod 1:19:59
65-69
Terry Miles 1:33:11