Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
2000 YMCA Winter Classic Results
10K RUN
1. Alexander Thomas M 37 0:35:02  45. Luc DeBecker M 56 0:52:38  
2. Leonard Vergunst M 44 0:35:43  46. Sam McCauley M 68 0:52:55  
3. Jay Abrahman M 36 0:37:01  47. Nancy Davis F 43 0:53:05  
4. Jeremy Riddle M 22 0:37:08  48. Michael Harrison M 50 0:53:10  
5. John Passwater M 44 0:37:14  49. Maria Nunley F 46 0:53:19  
6. Max York M 35 0:39:40  50. Larry Melton M 46 0:53:53  
7. Paul Bodet M 31 0:39:48  51. Thad Bush M 58 0:54:34  
8. Jeff Hartlage M 38 0:41:59  52. Ross Capps M 38 0:54:48  
9. Bill Geary M 39 0:43:57  53. Tammy West F 33 0:55:17  
10. James Rusch M 42 0:43:58  54. Randall Hicks M 34 0:55:21  
11. Ray Gebhart M 38 0:44:00  55. Joel Burwell M 41 0:55:24  
12. David Morano M 44 0:44:08  56. Michelle Schussler F 18 0:55:25  
13. Jacob Davis M 16 0:44:50  57. Timothy Donohoe M 42 0:55:30  
14. Reg Blaylock M 35 0:44:54  58. Joe Tramontana M 57 0:55:32  
15. Bud Weiss M 42 0:45:05  59. Ray Dauenhauer M 46 0:55:37  
16. Dan Seliga M 61 0:45:33  60. Frank King M 76 0:56:11  
17. Kate Gregory F 39 0:45:40  61. Ivan Castillo M 39 0:56:11  
18. Ben Payne M 37 0:45:58  62. Louisette DeBecker M 54 0:56:47  
19. Bob Morton M 57 0:45:59  63. DonnaLee Dick F 53 0:56:53  
20. David Sawyer M 48 0:46:05  64. April Owens F 28 0:57:28  
21. Susan Holcomb F 49 0:46:05  65. Daniel Kenney M 48 0:57:30  
22. Bill Dentler M 46 0:46:16  66. Linda Marinovich F 42 0:58:30  
23. Benjamin Magilke M 24 0:46:24  67. Jim McEwen M 44 0:58:48  
24. Carl Jackson M 50 0:47:26  68. Nancy Lestrade F 38 0:59:10  
25. Junior Anderson M 52 0:47:54  69. Sheryl Egan F 32 0:59:38  
26. Frank Simmons M 52 0:48:07  70. Geri OKrepki F 39 0:59:42  
27. William Wohler M 57 0:48:35  71. Lareina Waldorf F 33 0:59:47  
28. Sean Barna M 28 0:48:38  72. Kim Ellis F 38 1:00:15  
29. Sarah Middleton F 44 0:48:45  73. Joanne Funk F 41 1:00:18  
30. Joseph Bradfield M 42 0:48:46  74. John Lipscomb M 44 1:01:41  
31. Robby Trest M 23 0:49:07  75. Joan Turbe F 47 1:02:08  
32. Donna Mellott F 36 0:49:12  76. Ann Randle F 52 1:02:37  
33. Wayne Snow M 39 0:49:23  77. Kathy Aycock F 45 1:04:11  
34. Robert Pickett M 63 0:49:45  78. Allan Albert M 39 1:05:07  
35. George Taquino M 56 0:49:46  79. Gerry Bodet M 64 1:08:12  
36. Arthur Funk M 43 0:49:54  80. Gregory Bodet M 38 1:08:17  
37. Becky Ryder F 55 0:50:43  81. Glen Bodet M 38 1:08:17  
38. Eric Meindl M 53 0:50:48  82. Mike Gilmore M 44 1:08:49  
39. Leann Myers F 42 0:51:23  83. Lamar Hamilton M 58 1:10:27  
40. Freddie Davis M 52 0:51:34  84. Nancy Dykes F 55 1:12:24  
41. Jeff Bandrowski M 57 0:51:46  85. Terry Miles F 63 1:16:40  
42. George Sheridan M 54 0:52:00  86. Ann MacLeod F 45 1:16:43  
43. Marc Sivori M 36 0:52:12  87. Lavada Duplain F 65 1:21:47  
44. Edie Combs F 41 0:52:21  
1-MILE RUN
1. Jessie Frye M 14 07:14  8. Susan Van Fleet F 8 12:21  
2. Jordan Marinovich M 12 08:39  9. Gail Van Fleet F 45 13:26  
3. Hilary Dentler F 11 08:53  10. Justin Barna M 5 16:34  
4. Judson Abraham M 9 09:49  11. Brandon Barna M 3 17:50  
5. Mary Bowen F 17 11:34  12. Shareen Schafer F 59 18:13  
6. Melissa Bowen F 11 11:40  13. Stephanie Crowe F 38 18:14  
7. Kelly Cox F 18 12:12  14. Mike Crowe M 32 18:50  
Overall male
Alexander Thomas 0:35:02
Masters male
Leonard Vergunst 0:35:43
Grandmasters male
Dan Seliga 0:45:33
Racewalkers male
Allan Albert 1:05:07
Gerry Bodet 1:08:12
Gregory Bodet 1:08:17
One-mile boys
Jordan Marinovich 0:08:39
Judson Abraham 0:09:49
Justin Barna 0:16:34
Overall female
Kate Gregory 0:45:40
Masters female
Susan Holcomb 0:46:05
Grandmasters female
Becky Ryder 0:50:43
Racewalkers female
Nancy Dykes 1:12:24
One-mile girls
Hilary Dentler 0:08:53
Melissa Bowen 0:11:40
Susan Van Fleet 0:12:21
MALE AGE GROUPS
13-18
Jacob Davis 0:44:50
19-24
Jeremy Riddle 0:37:08
Benjamin Magilke 0:46:24
Robby Trest 0:49:07
25-29
Sean Barna 0:48:38
30-34
Paul Bodet 0:39:48
Randall Hicks 0:55:21
35-39
Jay Abrahman 0:37:01
Max York 0:39:40
Jeff Hartlage 0:41:59
40-44
John Passwater 0:37:14
James Rusch 0:43:58
David Morano 0:44:08
45-49
David Sawyer 0:46:05
Bill Dentler 0:46:16
Larry Melton 0:53:53
50-54
Carl Jackson 0:47:26
Junior Anderson 0:47:54
Frank Simmons 0:48:07
55-59
Bob Morton 0:45:59
William Wohler 0:48:35
George Taquino 0:49:46
60-64
Robert Pickett 0:49:45
65-69
Sam McCauley 0:52:55
70-79
Frank King 0:56:11
FEMALE AGE GROUPS
13-18
Michelle Schussler 0:55:25
25-29
April Owens 0:57:28
30-34
Tammy West 0:55:17
Sheryl Egan 0:59:38
Lareina Waldorf 0:59:47
35-39
Donna Mellott 0:49:12
Nancy Lestrade 0:59:10
Geri OKrepki 0:59:42
40-44
Sarah Middleton 0:48:45
Leann Myers 0:51:23
Edie Combs 0:52:21
45-49
Maria Nunley 0:53:19
Joan Turbe 1:02:08
Kathy Aycock 1:04:11
50-54
DonnaLee Dick 0:56:53
Ann Randle 1:02:37
60-64
Terry Miles 1:16:40
65-69
Lavada Duplain 1:21:47