Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
2000 Woolmarket Duathlon #3 race results
Return to race results menu

Check your history

MULTI-SPORT EVENT
1. Neil Robichaux M 28 0:52:29  49. Dan Seliga M 61 1:10:53  
2. Jeff Hartlage M 38 0:55:16  50. Dennis OKeefe M 45 1:11:03  
3. Pete Prichard M 36 0:55:34  51. Gary Beeler M 52 1:11:09  
4. Michael Brown M 28 0:56:02  52. Robert Pickett M 63 1:11:15  
5. Mike OHara M 37 0:56:21  53. Steve Phillips M 43 1:11:37  
6. John Thompson M 24 0:57:37  54. Derek Love M 16 1:12:08  
7. Alan Lovell M 30 0:57:37  55. Chris Barlow M 37 1:12:40  
8. Jim Matthews M 43 0:58:36  56. Phyllis Cardon F 46 1:13:10  
9. Joseph Moreschbaecher M 18 0:59:03  57. Ron Bowman M 48 1:13:12  
10. Tina Zellner F 36 0:59:10  58. Bob Clark M 50 1:13:24  
11. Dustin Hicks M 15 0:59:38  59. Blake Swanson M 28 1:13:26  
12. Jean-Luc Trullemans M 27 1:00:27  60. Mark Bzik M 22 1:13:28  
13. David Cardon M 43 1:01:14  61. Jeffrey Clark M 30 1:13:54  
14. Walker Holiday M 32 1:01:26  62. David Bartel M 38 1:13:55  
15. Neal Daigle M 46 1:02:01  63. Adam Johnson M 13 1:14:00  
16. Spot Metzler M 47 1:02:40  64. Tim Howard M 35 1:14:14  
17. Jonathan Hardins M 27 1:02:50  65. Wendy Lucas F 40 1:15:40  
18. Jay Ellis M 27 1:03:53  66. Carl Jackson M 51 1:15:40  
19. Matt Parry M 41 1:04:01  67. Paul Pavlov M 45 1:15:44  
20. Kristin Vergunst F 41 1:04:11  68. Michael Harrison M 50 1:15:53  
21. Greg Meekin M 38 1:04:15  69. Ellisa Brown F 29 1:16:26  
22. William Yates M 27 1:04:21  70. Aimee Shuey F 29 1:16:36  
23. Michael Burgess M 41 1:04:25  71. Lora Lewis F 34 1:17:59  
24. Danny Cook M 39 1:04:33  72. Tonya Klein F 28 1:18:07  
25. Mike McShan M 31 1:04:45  73. David McAfee M 38 1:18:10  
26. Lawrence Leake M 42 1:04:48  74. Marita Martin F 48 1:18:24  
27. Ethan Hales M 20 1:04:53  75. Matt OHara M 15 1:18:31  
28. Chris Hitzman M 29 1:04:53  76. Allen Hebert M 14 1:19:56  
29. Jennifer Eichert F 19 1:04:54  77. Josh OHara M 13 1:20:40  
30. David Moody M 33 1:04:55  78. Rudy Smith M 58 1:20:43  
31. Raymond Miller M 53 1:05:02  79. Shane Bellanger M 27 1:21:37  
32. Victor Birch M 39 1:05:15  80. DonnaLee Bailey F 53 1:23:07  
33. Matt Allen M 25 1:05:15  81. Calvin Lewis M 41 1:24:20  
34. Bill Brady M 49 1:06:25  82. Joel Knight M 51 1:25:17  
35. Michael Cooley M 34 1:06:38  83. David Wiltz M 39 1:25:44  
36. Cook Thibodeaux M 48 1:06:44  84. Trey Hebert M 33 1:26:22  
37. Jim Waguespack M 54 1:07:24  85. Linda Lambert F 25 1:27:17  
38. Joseph Bradfield M 43 1:07:28  86. Erin Singletary F 29 1:29:17  
39. Jessica Tranchina F 23 1:07:42  87. Ellen Cannon F 49 1:29:22  
40. Greg Horshok M 42 1:07:44  88. Amanada Menge F 18 1:32:20  
41. Donna Mellott F 37 1:08:19  89. Bruce Lacey M 19 1:32:20  
42. Frank Pavlov M 45 1:08:24  90. Denise Longino F 47 1:33:19  
43. Keith Johnson M 45 1:08:56  91. Snea Burke F 32 1:35:21  
44. Irv Bellanger M 49 1:09:03  92. Vanessa Mata F 37 1:36:57  
45. Bill Geary M 39 1:09:22  93. Tom Sorg M 38 1:40:34  
46. John Carchedi M 50 1:09:44  94. Ray Cadaro M 68 1:43:36  
47. Wayne McKathan M 43 1:10:30  95. Bonnie Ketterman F 44 1:58:02  
48. Ed Wheeler M 47 1:10:34  
Overall male
Neil Robichaux 0:52:29
Jeff Hartlage 0:55:16
Pete Prichard 0:55:34
Masters male
Jim Matthews 0:58:36
Mountain Bikes male
Jay Ellis 1:03:53
Derek Love 1:12:08
David McAfee 1:18:10
Overall female
Tina Zellner 0:59:10
Kristin Vergunst 1:04:11
Jennifer Eichert 1:04:54
Masters female
Phyllis Cardon 1:13:10
MALE AGE GROUPS
13-18
Joseph Moreschbaecher 0:59:03
Dustin Hicks 0:59:38
Derek Love 1:12:08
19-24
John Thompson 0:57:37
Ethan Hales 1:04:53
Mark Bzik 1:13:28
25-29
Michael Brown 0:56:02
Jean-Luc Trullemans 1:00:27
Jonathan Hardins 1:02:50
30-34
Alan Lovell 0:57:37
Walker Holiday 1:01:26
Mike McShan 1:04:45
35-39
Mike OHara 0:56:21
Greg Meekin 1:04:15
Danny Cook 1:04:33
40-44
David Cardon 1:01:14
Matt Parry 1:04:01
Michael Burgess 1:04:25
45-49
Neal Daigle 1:02:01
Spot Metzler 1:02:40
Bill Brady 1:06:25
50-54
Raymond Miller 1:05:02
Jim Waguespack 1:07:24
John Carchedi 1:09:44
55-59
Rudy Smith 1:20:43
60-64
Dan Seliga 1:10:53
Robert Pickett 1:11:15
65-69
Ray Cadaro 1:43:36
FEMALE AGE GROUPS
13-18
Amanada Menge 1:32:20
19-24
Jessica Tranchina 1:07:42
25-29
Ellisa Brown 1:16:26
Aimee Shuey 1:16:36
Tonya Klein 1:18:07
30-34
Lora Lewis 1:17:59
Snea Burke 1:35:21
35-39
Donna Mellott 1:08:19
Vanessa Mata 1:36:57
40-44
Wendy Lucas 1:15:40
Bonnie Ketterman 1:58:02
45-49
Marita Martin 1:18:24
Ellen Cannon 1:29:22
Denise Longino 1:33:19
50-54
DonnaLee Bailey 1:23:07