Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
1998 Woolmarket Biathlon #3 race results
Return to race results menu

Check your history

MULTI-SPORT EVENT
1. Brad Hecker M 27 0:49:27  42. James Lyons M 29 1:06:17  
2. Leonard Vergunst M 42 0:50:26  43. Henry Stout M 38 1:06:18  
3. Mike OHara M 35 0:52:07  44. Tim Stout M 12 1:06:53  
4. Pete Prichard M 35 0:53:00  45. Susan Holcomb F 48 1:07:11  
5. Dennis DeVore M 28 0:53:55  46. Joe Lyons M 30 1:07:45  
6. Rusty Bernard M 40 0:54:03  47. Andrew Mittler M 25 1:09:18  
7. John Waguespack M 39 0:54:16  48. Dennis OKeefe M 43 1:09:35  
8. Dan Zellner M 37 0:54:17  49. David Franklin M 33 1:09:49  
9. Terry Hartley M 37 0:54:35  50. Samonye Morvay F 29 1:09:51  
10. Terry Prime M 24 0:54:46  51. Brantley Baynes F 36 1:09:56  
11. Rosanne Simons F 40 0:55:28  52. Bob Somerhalder M 26 1:09:57  
12. Peter Barberi M 39 0:55:41  53. Dan Seliga M 59 1:10:12  
13. Rick Taylor M 44 0:55:45  54. Frank Pavlov M 43 1:10:19  
14. Mike Brown M 26 0:55:52  55. Randy Surratt M 48 1:10:45  
15. Loinel Miller M 51 0:56:20  56. Jeannie Cook F 36 1:11:19  
16. Michael Burgess M 40 0:56:39  57. James Royals M 46 1:11:56  
17. David Cardon M 41 0:57:05  58. Sabrina Scott F 27 1:13:18  
18. Earl Dehan M 37 0:57:16  59. Walter Velasquez M 26 1:13:26  
19. Tina Zellner F 34 0:57:32  60. Matt Shoemaker M 37 1:13:57  
20. Kyle Stanbro M 35 0:58:10  61. Chris Barlow M 35 1:14:21  
21. Greg Bradley M 34 0:59:01  62. Ellisa Brown F 27 1:14:43  
22. Steve Martin M 36 0:59:17  63. Gene Gabel M 53 1:14:56  
23. Spot Metzler M 45 1:00:31  64. Don Withers M 60 1:15:36  
24. John Haywood M 37 1:00:33  65. Jeff Wimer M 31 1:15:39  
25. Bruce Mathis M 31 1:00:51  66. Richard Bourland M 44 1:15:50  
26. John Morray M 30 1:00:59  67. Chris Brown M 30 1:16:06  
27. Cook Thibodeoux M 46 1:00:59  68. Becky Smiley F 26 1:17:16  
28. Bill McIntosh M 38 1:01:02  69. David Cundiff M 28 1:17:53  
29. Harold Beyer M 44 1:01:05  70. Brigette Garringer F 27 1:18:33  
30. Bob Clark M 49 1:01:20  71. Joe Garrett M 37 1:19:18  
31. David Sawyer M 46 1:02:11  72. Kathy Aycock F 43 1:19:33  
32. Ray Miller M 51 1:02:12  73. Mike McDonald M 26 1:20:53  
33. Ken Hays M 39 1:02:46  74. Christopher Barlow M 17 1:21:24  
34. Pete Hansen M 45 1:02:58  75. Alan Towles M 40 1:23:08  
35. Steve Phillips M 41 1:03:09  76. Tully Rhodes M 43 1:23:11  
36. Wendy Lucas F 39 1:03:11  77. Marian Berkin F 58 1:26:25  
37. Hank Holcomb M 49 1:03:13  78. Mike Barlow M 10 1:28:19  
38. Marian Greer F 29 1:03:45  79. Mickey Avery M 45 1:28:21  
39. Sean Gleffe M 30 1:04:21  80. Jennifer Gipson F 14 1:29:33  
40. Mice Misenheimer M 49 1:05:30  81. Denise Surratt F 48 1:31:01  
41. Sam Clinton M 51 1:06:04  82. Sabrina Smith F 37 1:32:08  
Overall male
Brad Hecker 0:49:27
Leonard Vergunst 0:50:26
Mike OHara 0:52:07
Masters male
Rusty Bernard 0:54:03
Mountain Bikes male
Bruce Mathis 1:00:51
Joe Lyons 1:07:45
James Royals 1:11:56
Overall female
Rosanne Simons 0:55:28
Tina Zellner 0:57:32
Wendy Lucas 1:03:11
Masters female
Susan Holcomb 1:07:11
MALE AGE GROUPS
12-under
Tim Stout 1:06:53
Mike Barlow 1:28:19
13-18
Christopher Barlow 1:21:24
19-24
Terry Prime 0:54:46
25-29
Dennis DeVore 0:53:55
Mike Brown 0:55:52
James Lyons 1:06:17
30-34
Greg Bradley 0:59:01
John Morray 1:00:59
Sean Gleffe 1:04:21
35-39
Pete Prichard 0:53:00
John Waguespack 0:54:16
Dan Zellner 0:54:17
40-44
Rick Taylor 0:55:45
Michael Burgess 0:56:39
David Cardon 0:57:05
45-49
Spot Metzler 1:00:31
Cook Thibodeoux 1:00:59
Bob Clark 1:01:20
50-54
Loinel Miller 0:56:20
Ray Miller 1:02:12
Sam Clinton 1:06:04
55-59
Dan Seliga 1:10:12
60-64
Don Withers 1:15:36
FEMALE AGE GROUPS
13-18
Jennifer Gipson 1:29:33
25-29
Marian Greer 1:03:45
Samonye Morvay 1:09:51
Sabrina Scott 1:13:18
35-39
Brantley Baynes 1:09:56
Jeannie Cook 1:11:19
Sabrina Smith 1:32:08
40-44
Kathy Aycock 1:19:33
45-49
Denise Surratt 1:31:01
55-59
Marian Berkin 1:26:25