Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
1998 Woolmarket Duathlon #2 race results
Return to race results menu

Check your history

MULTI-SPORT EVENT
1. Leonard Vergunst M 42 0:54:04  51. Kim Reinike M 41 1:11:30  
2. Pete Prichard M 34 0:56:55  52. Mitch Duracher M 41 1:11:38  
3. Rick Palmer M 35 0:58:34  53. Steve Phillips M 41 1:12:03  
4. Tina Zellner F 34 0:59:12  54. Mark Murphy M 36 1:12:16  
5. Terry Prime M 24 0:59:47  55. Kevin Newcom M 35 1:13:01  
6. Terry Hartley M 37 1:00:33  56. Robert Pickett M 61 1:13:23  
7. Jim French M 38 1:01:08  57. Rob Zingarello M 35 1:13:27  
8. Dan Zellner M 37 1:01:09  58. Susan Holcomb F 48 1:13:34  
9. Michael Burgess M 39 1:01:45  59. Troy Geauthreaux M 31 1:14:02  
10. Guy Ross M 35 1:02:00  60. Mike Schlotterbeck M 45 1:14:31  
11. David Cardon M 41 1:02:02  61. Chris Anderson M 29 1:14:52  
12. Rick Howton M 24 1:02:37  62. Edwin Agregaard M 32 1:15:03  
13. Matt Parry M 39 1:02:49  63. Andrew Mittler M 25 1:15:09  
14. Kenny Neal M 42 1:02:55  64. Roger Knight M 42 1:15:13  
15. John Waguespack M 39 1:03:12  65. Sam Clinton M 51 1:15:16  
16. Ben Upchurch M 25 1:03:21  66. Richard Schaefer M 29 1:15:26  
17. Peter Barberi M 38 1:03:24  67. Richard Riff M 35 1:15:44  
18. Ken Hays M 39 1:03:30  68. Phillip Thrower M 35 1:15:52  
19. Bruce Mathis M 31 1:03:35  69. Rudy Smith M 45 1:15:59  
20. Janel Mumme F 35 1:04:25  70. Frank Pavlov M 43 1:16:01  
21. Kristin Vergunst F 44 1:04:32  71. Henry Stout M 38 1:16:19  
22. Jerry Sintes M 32 1:04:43  72. Jennifer Hartley F 39 1:16:39  
23. Lionel Miller M 51 1:04:49  73. Lee Darden F 32 1:16:56  
24. John Haywood M 37 1:05:16  74. Bob Somerhalder M 26 1:18:27  
25. Vernon Dedeaux M 39 1:05:35  75. John Murphy M 30 1:18:28  
26. Jason Neese M 28 1:05:36  76. Scott Thompson M 34 1:19:16  
27. Harold Beyer M 44 1:05:44  77. Susan Coxwell F 38 1:19:24  
28. Mike Brown M 26 1:05:46  78. Jeanie Cook F 36 1:19:31  
29. Rick Montgomery M 40 1:06:17  79. Adam Trest M 14 1:20:20  
30. Kyle Stanbro M 35 1:06:31  80. Don Trest M 41 1:21:48  
31. Brandon Breaux M 28 1:07:30  81. Michael Cooley M 32 1:22:34  
32. Hank Holcomb M 48 1:07:33  82. Linda MacLeod F 24 1:25:34  
33. Donna Mellott F 35 1:07:35  83. Kathy Aycock F 43 1:26:24  
34. Chris Perry M 26 1:07:59  84. Chris Barlow M 35 1:26:39  
35. Dale Woolridge M 38 1:08:04  85. Michael Lilly M 29 1:28:07  
36. Cook Thibodeaux M 46 1:08:24  86. Ellisa Brown F 27 1:28:28  
37. Pete Hansen M 45 1:08:25  87. Richard Bourland M 44 1:28:51  
38. Ben Barrack M 35 1:08:28  88. Joy Schaubhut F 19 1:29:08  
39. Cindy Duracher F 37 1:08:45  89. Rick Rue M 35 1:29:43  
40. Bob Clark M 49 1:09:04  90. Mike Wong M 31 1:29:44  
41. Trey Frosh M 36 1:09:18  91. Dave Farrell M 26 1:33:53  
42. Michael Bailey M 41 1:09:36  92. Joseph Wallace M 27 1:34:22  
43. Tim Stout M 12 1:10:00  93. Amelia Correll F 25 1:34:23  
44. Sern Gleffe M 30 1:10:01  94. Richard Merrill M 30 1:34:45  
45. Alan Eddy M 32 1:10:41  95. Mike Barlow M 10 1:35:22  
46. David Oakes M 62 1:10:53  96. Sandy Giannobile F 54 1:35:28  
47. David Oakes Jr M 37 1:10:54  97. Robert Brooks M 41 1:36:31  
48. Wayne Snow M 38 1:11:01  98. Tommie Robertson F 55 1:38:37  
49. Kenny Decareaux M 38 1:11:11  99. Mike Hill M 33 1:40:28  
50. Frank Heinricks M 32 1:11:29  100. Jennifer Gipson F 14 1:42:15  
Overall male
Leonard Vergunst 0:54:04
Pete Prichard 0:56:55
Rick Palmer 0:58:34
Masters male
David Cardon 1:02:02
Mountain Bikes male
Bruce Mathis 1:03:35
Chris Perry 1:07:59
Ben Barrack 1:08:28
Overall female
Tina Zellner 0:59:12
Janel Mumme 1:04:25
Kristin Vergunst 1:04:32
Masters female
Susan Holcomb 1:13:34
MALE AGE GROUPS
12-under
Tim Stout 1:10:00
Mike Barlow 1:35:22
13-18
Adam Trest 1:20:20
19-24
Terry Prime 0:59:47
Rick Howton 1:02:37
25-29
Ben Upchurch 1:03:21
Jason Neese 1:05:36
Mike Brown 1:05:46
30-34
Jerry Sintes 1:04:43
Sern Gleffe 1:10:01
Alan Eddy 1:10:41
35-39
Terry Hartley 1:00:33
Jim French 1:01:08
Dan Zellner 1:01:09
40-44
Kenny Neal 1:02:55
Harold Beyer 1:05:44
Rick Montgomery 1:06:17
45-49
Hank Holcomb 1:07:33
Cook Thibodeaux 1:08:24
Pete Hansen 1:08:25
50-54
Lionel Miller 1:04:49
Sam Clinton 1:15:16
60-64
David Oakes 1:10:53
Robert Pickett 1:13:23
FEMALE AGE GROUPS
13-18
Jennifer Gipson 1:42:15
19-24
Linda MacLeod 1:25:34
Joy Schaubhut 1:29:08
25-29
Ellisa Brown 1:28:28
Amelia Correll 1:34:23
30-34
Lee Darden 1:16:56
35-39
Donna Mellott 1:07:35
Cindy Duracher 1:08:45
Jennifer Hartley 1:16:39
40-44
Kathy Aycock 1:26:24
50-54
Sandy Giannobile 1:35:28
55-59
Tommie Robertson 1:38:37