Welcome to the home of the Gulf Coast Running Club
2009 Tung Blossom Festival race results
Return to race results menu   See pictures from the race

Check your history

5K RUN
1. Sean Fitzwilliam M 30 17:04  49. Jeffrey Williamson M 29 29:43  
2. James Miller M 46 19:08  50. April Poche F 31 29:53  
3. Caleb Earhart M 16 19:41  51. Ted Smith M 54 29:54  
4. Don Alexander M 45 19:50  52. Paul Bachemin M 63 30:06  
5. Jason Bright M 46 20:51  53. George Sheridan M 63 30:26  
6. Chris Fleming M 45 21:12  54. Gale Sheridan F 61 30:38  
7. Arthur Nelson M 47 21:31  55. Gary Dauphin M 51 30:52  
8. Ken Freeman M 59 21:35  56. Lindsay Earhart F 19 30:52  
9. Matthew Thompson M 27 21:46  57. Kevin Fleming M 47 31:02  
10. Pat Cycyk M 47 21:56  58. Archae Laubmeier F 44 31:12  
11. Justin Crockett M 36 22:18  59. Elizabeth Frierson F 55 31:44  
12. Mike Deaton M 54 22:38  60. Robin Montalbano F 44 32:12  
13. Gerald Miller M 66 23:06  61. David Alexander M 34 32:43  
14. Glenn Laubmeier M 46 23:23  62. Mice Misenheimer M 60 32:56  
15. Scott Conner M 48 23:28  63. Buddy Hess M 66 32:59  
16. Kyle English M 28 23:32  64. Bill Price M 70 33:19  
17. Fred Walker M 53 24:35  65. Ann McDonald F 50 33:28  
18. Bill Pepperman M 60 24:36  66. Hugh Jones M 70 33:58  
19. Jim Taylor M 65 24:37  67. Delora Denney F 44 34:52  
20. Tony Russo M 33 24:41  68. Delora Denney F 9 34:53  
21. Paul Purvis M 29 24:44  69. Amy Sones F 36 35:02  
22. Stephen Jones M 10 24:55  70. Andrea Kormondy F 48 35:10  
23. Scotty Herrin M 40 24:56  71. Rebecca Bond F 59 35:28  
24. Richard Kren M 50 25:10  72. Tommye Dauphin F 50 35:37  
25. Michael Jourdan M 39 25:28  73. Amy Robertson F 28 35:38  
26. Chris Frazier M 25 25:30  74. Kimberly Easterling F 36 35:41  
27. Danny Crowdus M 56 25:37  75. Patricia Bunyan F 38 36:24  
28. Doug Alexander M 69 25:42  76. Sheryl Smith F 51 36:40  
29. Jessica Lindholm F 26 26:08  77. Sandy Smith M 36 37:32  
30. Alex Kooney M 37 26:11  78. Debra Love F 52 37:42  
31. Jinx Campbell F 45 26:25  79. Melissa Miller F 17 38:09  
32. William DeVore M 10 26:35  80. Shala Premack F 55 40:02  
33. Dennis DeVore M 39 26:35  81. Helen Hennes F 42 40:06  
34. Elvin Kennedy M 65 26:43  82. Diane Boone F 64 42:41  
35. Jason Bounds M 31 27:21  83. Brenda Varnado F 63 42:42  
36. David Hanley M 35 27:24  84. Gene Poole M 56 42:43  
37. Janet Earhart F 58 27:26  85. Ashley Lavinge F 18 43:55  
38. Ed Pinero M 44 27:36  86. Teddy Young M 51 43:59  
39. Loren Truman M 46 27:37  87. Chrysto Coowart F 53 43:59  
40. Danah Barrett F 30 27:38  88. Melissa Johnson F 36 46:02  
41. Teri Feeley F 41 27:48  89. Judy Delcuze F 69 46:25  
42. Sonia Saunders F 34 28:05  90. Bea Stuart F 51 50:42  
43. David McDonald M 22 28:40  91. Julie Formby F 40 50:43  
44. Savannah Laubmeier F 18 28:42  92. Carolyn Seale F 48 50:54  
45. Benji Godhold M 32 29:01  93. Ralph Neumeier M 64 51:26  
46. Dickie Longo M 71 29:03  94. Myra Boone F 37 53:33  
47. Peter Bachemin M 63 29:07  95. Stacy Baudoin F 39 53:34  
48. Stewart Huey M 35 29:12  
1-MILE RUN
1. Jourdan Earhart F 10 07:41  7. Tanya Talley Chorba F 43 10:57  
2. Kyle Whitfield M 11 08:27  8. Taylor Johnson F 8 11:01  
3. Brady Johnson M 6 08:32  9. Emily Goss F 7 11:02  
4. Thomas Crowe M 6 08:42  10. Ella Kuhn F 28 11:03  
5. Theresa Crowe F 10 10:36  11. Elise Goss F 4 14:41  
6. Mike Crowe M 47 10:47  
Overall male
Sean Fitzwilliam 17:04
Masters male
James Miller 19:08
Grandmasters male
Ken Freeman 21:35
Seniors male
Gerald Miller 23:06
Racewalkers male
Kevin Fleming 31:02
Gene Poole 42:43
Ralph Neumeier 51:26
One-mile boys
Kyle Whitfield 08:27
Brady Johnson 08:32
Thomas Crowe 08:42
Overall female
Jessica Lindholm 26:08
Masters female
Jinx Campbell 26:25
Grandmasters female
Janet Earhart 27:26
Seniors female
Gale Sheridan 30:38
Racewalkers female
Debra Love 37:42
Melissa Miller 38:09
Diane Boone 42:41
One-mile girls
Jourdan Earhart 07:41
Theresa Crowe 10:36
Taylor Johnson 11:01
MALE AGE GROUPS
12-under
Stephen Jones 24:55
William DeVore 26:35
13-18
Caleb Earhart 19:41
19-24
David McDonald 28:40
25-29
Matthew Thompson 21:46
Kyle English 23:32
Paul Purvis 24:44
30-34
Tony Russo 24:41
Jason Bounds 27:21
Benji Godhold 29:01
35-39
Justin Crockett 22:18
Michael Jourdan 25:28
Alex Kooney 26:11
40-44
Scotty Herrin 24:56
Ed Pinero 27:36
45-49
Don Alexander 19:50
Jason Bright 20:51
Chris Fleming 21:12
50-54
Mike Deaton 22:38
Fred Walker 24:35
Richard Kren 25:10
55-59
Danny Crowdus 25:37
60-64
Bill Pepperman 24:36
Peter Bachemin 29:07
Paul Bachemin 30:06
65-69
Jim Taylor 24:37
Doug Alexander 25:42
Elvin Kennedy 26:43
70-over
Dickie Longo 29:03
Bill Price 33:19
Hugh Jones 33:58
FEMALE AGE GROUPS
12-under
Delora Denney 34:53
13-18
Savannah Laubmeier 28:42
Ashley Lavinge 43:55
19-24
Lindsay Earhart 30:52
25-29
Amy Robertson 35:38
30-34
Danah Barrett 27:38
Sonia Saunders 28:05
April Poche 29:53
35-39
Amy Sones 35:02
Kimberly Easterling 35:41
Patricia Bunyan 36:24
40-44
Teri Feeley 27:48
Archae Laubmeier 31:12
Robin Montalbano 32:12
45-49
Andrea Kormondy 35:10
Carolyn Seale 50:54
50-54
Ann McDonald 33:28
Tommye Dauphin 35:37
Sheryl Smith 36:40
55-59
Elizabeth Frierson 31:44
Rebecca Bond 35:28
Shala Premack 40:02
60-over
Brenda Varnado 42:42
Judy Delcuze 46:25